Ból zęba spowodowany zapaleniem okostnej bywa trudny do wytrzymania. W takim przypadku zalecana jest niezwłoczna wizyta w gabinecie dentystycznym. Leki na zapalenie okostnej zęba to przede wszystkim antybiotyki. Pacjentowi podawane są klindamycyny. Taki antybiotyk bardzo dobrze przenika do tkanki okostnej. Istnieją też inne leki na zapalenie okostnej zęba.
Czy zapalenie okostnej przejdzie samo?
Wiele osób zastanawia się, czy zapalenie okostnej przechodzi samo. Niestety w każdym przypadku wymagane jest specjalistyczne leczenie. Specjalista musi pozbyć się samego zapalenia, z tego powodu przepisuje antybiotyki. Ich branie przedłuża całą kurację nawet do dwóch tygodni. Warto zaznaczyć, że pacjent podczas leczenia musi przepłukiwać usta płukankami z szałwii oraz rumianki pomagającymi w działaniu antybiotyków. Niestety leczenie zapalenia okostnej nie jest ograniczone tylko do jednej wizyty w gabinecie dentystycznym.
Najczęściej trwa ono ponad 2 tygodnie, co jest nieco problematyczne. Wykonywane jest zdjęcie RTG. W przypadku, gdy nie wystarcza ono, dentysta często kieruje pacjenta na tomograf. Stomatologa powinien głównie pozbyć się samego zapalenia, z tego powodu przepisywane są leki na zapalenie okostnej zęba. Mowa tutaj oczywiście o antybiotykach mających silne działanie. Bardzo istotne jest to, że pacjenta podczas leczenia musi przepłukiwać usta płukankami z szałwii bądź rumianki pomagającymi w działaniu antybiotyków. Stosowane są też zimne okłady niwelujące ból oraz opuchliznę.
Warto zaznaczyć, że po całkowitym wyleczeniu usuwany jest ząb, który powoduje ból. W przypadku, gdy da się go uratować, zalecane jest leczenie endodontyczne. Warto dowiedzieć się, jakie leki na zapalenie okostnej zęba są najczęściej przepisywane. Niestety taki problem nie przechodzi sam i trzeba niezwłocznie udać się do specjalisty celem specjalistycznego leczenia.
Jaki jest domowy sposób na zapalenie okostnej?
Okazuje się, że leczenie domowe zapalenia okostnej ograniczone jest tylko do przykładania zimnych okładów na opuchliznę, co nieco zmniejsza dolegliwości bólowe. Można też ratować się lekami przeciwbólowymi, jednak trzeba jak najszybciej udać się do specjalisty.
Warto też płukać usta ziołowymi naparami bądź specjalnymi płynami do płukania jamy ustnej o działaniu przeciwbólowym, a ponadto przeciwzapalnym. Jeżeli stan zapalny został spowodowany przez ubytek w zębie, wymagane jest leczenie kanałowe. W takim przypadku żadne domowe sposoby nie podziałają. Jeśli ząb jest w złym stanie, zalecana jest jego ekstrakcja. Warto zaznaczyć, że leczenie kanałowe to pracochłonny oraz bolesny proces, z tego powodu najczęściej stosowane jest w jego przypadku znieczulenie miejscowe.
Tego typu kuracja pozwala jednak zachować ząb, co ma ogromne znaczenie w kwestii estetycznej oraz praktycznej. Z tego powodu nigdy nie należy rezygnować z próby ratowania zęba. Nawet w przypadku, gdy pojawiło się zapalenie okostnej zęba, w większości przypadków nadal można go ocalić. Leki na zapalenie okostnej dostępne są pod postacią antybiotyków.
Leki na zapalenie okostnej zęba
Wiele osób zastanawia się, jakie leki na zapalenie okostnej są najlepszym wyborem. Okazuje się, że mowa tutaj o antybiotykach. Celem jest zlikwidowanie stanu zapalnego. Terapia przeważnie trwa od 6 do 15 dni. W przypadku, gdy zdjęcie RTG wskazuje na stan zapalny, potrzebna jest wtedy antybiotykoterapia. Przeważnie stosowanym lekiem na zapalenie okostnej zęba jest klindamycyna. Mowa tutaj o półsyntetycznej chlorowej pochodnej linkomycyny.
Warto zauważyć, że klindamycyna ma działanie bakteriostatyczne, a w znacznych ilościach również bakteriobójcze. Jest też aktywna wobec większości bakterii beztlenowych, zarówno gram-ujemnych, jak i gram-dodatnich. Klindamycyna to antybiotyk stosowany w przypadku zakażeń kości, stawów, ucha, nosa, a ponadto gardła. Do tego stosuje się go w przypadku zapalenia w obrębie zębów oraz kości szczęki oraz żuchwy. Warto zauważyć, że u większości pacjentów po zakończonej terapii przeprowadzane jest leczenie kanałowe.
Nie w każdym przypadku możliwe jest jednak uratowanie zęba. Czasem wymagana jest jego ekstrakcja, jednak dentyści zawsze traktują tego typu zabieg jako ostateczność. Należy wiedzieć o tym, że jedynym sposobem na uniknięcie wyrwania zęba jest regularne odwiedzanie gabinetu dentystycznego. Najlepiej dwa razy na rok. Podczas wizyt stomatolog wypełnia wszelkie ubytki próchnicowe, co pozwala uniknąć zapalenia miazgi zęba. W ten sposób unika się zapalenia okostnej. Każdy jednak powinien pamiętać o tym, iż to stomatolog decyduje o zabiegach.
Jeżeli mowa o zapaleniu okostnej, nie powinno się samemu udawać do fizjoterapeuty bez konsultacji z dentystą. W pewnych sytuacjach wymagane są zabiegi chirurgiczne, które są inwazyjne. Zapalenie okostnej zęba to problematyczny stan, który powoduje ogromny ból. W takim przypadku nie warto czekać i należy jak najszybciej udać się do gabinetu stomatologicznego. Najlepiej postawić na renomowaną klinikę stomatologiczną. Takich miejsc jest w Polsce dużo.