Próchnica butelkowa to coraz częstsza przypadłość. Dotyczy ona głównie kilkulatków spożywających pokarm bogaty w węglowodany. Pierwsze objawy najczęściej pojawiają się razem z pojawieniem się pierwszych zębów u małego dziecka. Próchnica na tak wczesnym etapie rozwoju pociechy niesie bardzo dużo niekorzystnych zmian w zębach mlecznych, co jest bardzo problematyczne.
Warto zaznaczyć, że leczenie próchnicy butelkowej odbywa się w gabinecie dentystycznym. Takie schorzenie jest źródłem bólu u pociechy. Nierzadko przyczynia się do rozwoju wad zgryzu w okresie późniejszym. Każdy rodzic powinien pamiętać o stosowaniu podstawowych zasad higieny jamy ustnej swojego dziecka już od pierwszych lat jego życia. Warto dowiedzieć się, jak przebiega leczenie próchnicy butelkowej.
Czy leczyć próchnicę butelkową?
Leczenie próchnicy butelkowej w każdym przypadku jest konieczne. W przypadku takiego schorzenia proces leczenia uzależniony jest od zaawansowania choroby. Jeżeli zmiany nie są duże, najczęściej wystarcza fluoryzacja zębów. W przypadku, gdy pojawiły się ciemniejsze odbarwienia, wymagana jest ich impregnacja azotanem srebra. Warto zauważyć, że część dentystów zaleca też leczenie chorych zębów, a nawet ich ekstrakcję, co niesie ze sobą ryzyko późniejszych wad zgryzu. Okazuje się, że u starszych pociech możliwe jest zastosowanie tradycyjnego leczenia ubytku, które przeprowadzane jest w wielu gabinetach stomatologicznych.
W wielu przypadkach tradycyjne wiertło można zastąpić piaskarką abrazyjną. Takie urządzenie nie wydaje nieprzyjemnego dźwięku oraz wibracji. Piaskarka abrazyjna usuwa próchnicę poprzez zastosowanie strumienia powietrza zmieszanego z tlenkiem glinu. Taka metoda nie wymaga zastosowania znieczulenia. Stosowany jest specjalny ślinochron zapobiegający gromadzeniu się piasku w jamie ustnej. Trzeba wiedzieć o tym, że w leczeniu próchnicy butelkowej u pociech stosowane jest również ozonowanie, które dzięki powstawaniu tlenu mającego właściwości bakteriobójcze, powoduje zahamowanie rozwoju próchnicy na zębach.
Do tego celu najlepiej udać się do renomowanego gabinetu dentystycznego. Leczenie próchnicy butelkowej przy zastosowaniu lasera wykorzystuje wiązkę światła, która wnika w głąb zęba i usuwa szkodliwą próchnicę.
Próchnica butelkowa u dziecka
Trzeba wiedzieć o tym, że próchnica butelkowa u pociech dotyczy przede wszystkim zębów mlecznych i powstaje przez kontakt szkliwa z jedzeniem, zwłaszcza bogatym w cukry proste. Na samym początku schorzenie to przyjmuje postać smug oraz odbarwień, a kolejno tworzą się ciemne plamy na powierzchni uzębienia, co nie jest estetyczne. Warto dodać, że próchnica butelkowa postępuje gwałtownie i nierzadko szerzy się na otaczające zęby, w tym również na uzębienie stałe.
Co istotne, przedwczesna utrata zębów mlecznych prowadzi do nieprawidłowego wyrzynania zębów stałych, co najczęściej powoduje powstanie wad zgryzu. Wtedy wymagane jest leczenie ortodontyczne. Jak się okazuje, próchnica butelkowa rozwija się u niemowląt oraz małych dzieci i dotyczy przede wszystkim mlecznego uzębienia. Postępuje ona szybko i zajmuje następne zęby. W wielu przypadkach dotyczy ona zębów przednich, czyli siekaczy. Należy wiedzieć o tym, że w postaci zaawansowanej obserwuje się brązowe bądź czarne plamy, które znajdują się w wielu przypadkach blisko dziąseł bądź po wewnętrznej stronie uzębienie, co znacząco utrudnia zlokalizowanie problemu.
Profilaktyka i leczenie próchnicy butelkowej
Próchnica butelkowa u pociech postępuje niestety gwałtownie, z tego powodu każdy rodzic powinien pamiętać o profilaktyce jamy ustnej swojego dziecka. Do najważniejszych zasad zapobiegania takiego schorzenia zalicza się dbanie o higienę jamy ustnej, a ponadto szczotkowanie zębów pastą z fluorem dla dzieci co najmniej dwa razy w czasie dnia. Należy też ograniczać zawartość cukrów prostych w diecie malucha. Eksperci zalecają unikać soków owocowych oraz napojów słodzonych. Bardzo ważne są też regularne wizyty u dentysty od 1. roku życia. Nie można też oblizywać smoczków bądź łyżeczek, ponieważ ze śliną przekazywane są bakterie powodujące groźną próchnicę.
Rodzice powinni też wiedzieć o tym, że w przypadku starszych pociech należy ograniczyć karmienie butelką, zwłaszcza wieczorem i w nocy. Nie jest zalecane też podawanie słodkich napojów po wieczornym myciu jamy ustnej. Jeżeli mowa o leczeniu próchnicy butelkowej możliwe jest użycie tradycyjnego leczenia ubytku. Często wykorzystywana jest piaskarka abrazyjna, która jest bardzo dobrą alternatywą dla tradycyjnego wiertła, gdyż nie wydaje ona dźwięku oraz wibracji, co często powoduje strach u dziecka. Taki urządzenie skutecznie usuwa próchnicę butelkową.
Warto zaznaczyć, że w takiej metodzie nie jest stosowane znieczulenie miejscowe. Najczęściej wykorzystuje się specjalny ślinochron zapobiegający gromadzeniu się piasku w jamie ustnej małego pacjenta. Okazuje się, że w leczeniu próchnicy u dzieci najczęściej stosuje się ozonowanie. Dzięki niemu możliwe jest pozbycie się wszelkich bakterii z jamy ustnej pociechy.