Jak rozpuścić kamień nazębny?
Kategorie:

Jak rozpuścić kamień nazębny?

Prawidłowa, codzienna higiena jamy ustnej pomaga w usuwaniu płytki nazębnej, która jest naturalnym środowiskiem dla obecnych na zębach bakterii próchniczych. W przypadku zaniedbania regularnego szczotkowania zębów, miękka płytka nazębna, pod wpływem procesu mineralizacji, może zmienić się w twardy, nieestetyczny nalot, jakim jest kamień nazębny. Jak rozpuścić kamień nazębny, który stanowi nie tylko defekt estetyczny, ale może się także stać siedliskiem zmian próchnicowych?

Sposoby na kamień nazębny

Płytka nazębna jest to osad bakteryjny wraz z pozostałościami resztek pokarmów, który pojawia się na zębach. Jest on łatwo usuwalny poprzez regularne i dokładne szczotkowanie zębów. Jednak jeżeli osad nazębny nie jest wyeliminowany dostatecznie dokładnie z powierzchni uzębienia, ulega on stwardnieniu wskutek postępującej mineralizacji. W ten sposób powstaje nieestetyczny kamień nazębny, który może być przyczyną zmian próchniczych w obrębie szkliwa.

Jak rozpuścić kamień nazębny, czy istnieją domowe sposoby lub konieczna jest wizyta w gabinecie dentystycznym? Najlepszą ochroną przed powstawaniem kamienia nazębnego jest regularna i prawidłowa higiena jamy ustnej. W celu uzupełnienia procesu czyszczenia zębów w trudno dostępnych miejscach, warto stosować w codziennej higienie nici dentystyczne, usuwają one płytkę nazębną z przestrzeni międzyzębowych. Wypłukiwanie zaległych resztek jedzenia z okolic przydziąsłowych, za pomocą irygatora, może się również okazać niezbędnym zabiegiem.

Dodatkowo w redukcji niekorzystnej płytki nazębnej mogą pomagać też płukanki ziołowe, zawierające w swoim składzie szałwię lub specjalne płyny do płukania ust, które redukują powstawanie osadów nazębnych.

Higiena jamy ustnej

Regularna i codzienna higiena jamy ustnej jest niezwykle ważną profilaktyką próchnicy oraz gwarancją zachowania zdrowych zębów przez długi czas. Płytka nazębna, która tworzy się na powierzchni szkliwa zębów wzdłuż linii dziąseł, jest doskonałym środowiskiem dla cyklu życiowego bakterii próchniczych, które naturalnie występują w ustach. W wyniku działalności bakteryjnych patogenów dochodzi do powstawania kwasów, które uszkadzają szkliwo, niezbędne w ochronie warstw wewnętrznych zęba.

Gdy dochodzi do nawarstwienia się niekorzystnej płytki nazębnej, może dojść do powstania kamienia nazębnego mogącego przyczynić się do stanów zapalnych dziąseł oraz paradontozy.

Jak rozpuścić kamień nazębny, który powstał już na zębach? Powstały kamień nazębny jest nieusuwalny poza gabinetem dentystycznym. Dentysta przeprowadza proces jego usuwania za pomocą skalingu, czyli ultradźwięków. Następnie powierzchnia zębów jest piaskowana oraz nakładana jest na nią specjalna warstwa fluoryzacyjna, mająca na celu wzmocnienie mineralizacji szkliwa.

Co daje usuwanie kamienia nazębnego?

Usuwanie kamienia nazębnego jest koniecznością dla zachowania zdrowych zębów oraz estetycznego uśmiechu, ponieważ tworzy on brzydki, żółty osad na powierzchni szkliwa. Całkowitą eliminację twardego osadu nazębnego można przeprowadzić jedynie w gabinecie dentystycznym.

W usuwaniu kamienia nazębnego najważniejsza jest jego profilaktyka, która polega na regularnej, codziennej higienie jamy ustnej. W odpowiednim czyszczeniu uzębienia ważne jest także stosowanie odpowiednich narzędzi higienicznych takich jak nici dentystyczne, szczoteczki oraz irygatory.