Czy RTG zębów jest refundowane?
Kategorie:

Czy RTG zębów jest refundowane?

Jak dbać o piękny i zdrowy uśmiech? Kluczowa jest higiena jamy ustnej, ale też regularne wizyty w gabinecie stomatologa. Przegląd pozwoli dentyście szybko wyłapać niepokojące zmiany i wprowadzić odpowiednie leczenie. Może się zdarzyć, że przed zabiegiem specjalista zleci RTG zębów, potocznie nazywane również prześwietleniem. Na czym polega RTG zęba? W jakim celu się je wykonuje? I czy RTG zębów jest refundowane przez NFZ?

Zdjęcie RTG zęba

Potocznie nazywane prześwietleniem, RTG zębów to metoda pozwalająca na dokładne obrazowanie stanu uzębienia. Najczęściej zdjęcie wykonuje się w gabinecie stomatologicznym, często na fotelu dentystycznym. Pacjent otrzymuje specjalny fartuch z gumy ołowianej, który chroni go przed promieniowaniem. W jamie ustnej pacjenta umieszcza się czujnik lub kliszę rentgenowską. Wykonanie zdjęcia jest szybkie i bezbolesne. Cały zabieg zajmuje zwykle około dwóch minut.

Zależnie od celu wykonania badania, lekarz może zlecić RTG punktowe lub pantomogram, czyli prześwietlenie obejmujące wszystkie zęby. Kiedy wykonuje się RTG zębów? Punktowe najczęściej poprzedza leczenie kanałowe. Pomaga ocenić stan zęba i prawidłowo przygotować się do zabiegu. Zdjęcie RTG wszystkich zębów zwykle zlecane jest na początku leczenia lub jeśli pacjent długo nie był na wizytach kontrolnych. Pozwala ocenić dentyście stan uzębienia i wdrożyć odpowiednie leczenie. Bardzo często prześwietlenie pantomograficzne zleca się również w leczeniu ortodontycznym, by ocenić wady zgryzu czy wszelkiego rodzaju przesunięcia i deformacje.

Zabiegi u dentysty na NFZ

Prześwietlenie zębów to często wykonywane badanie, które pozwala na znacznie skuteczniejsze leczenie stomatologiczne czy ortodontyczne. Dzisiejsze zdjęcia RTG są bardzo dokładne, a ich wykonanie jest proste, szybkie i bezpieczne. Podczas prześwietlenia emitowane są niewielkie ilości promieniowania. Badania nie zaleca się jedynie dzieciom poniżej piątego roku życia oraz kobietom w ciąży.

Otrzymując zlecenie prześwietlenia zębów, wiele osób zadaje sobie pytanie, czy RTG zębów jest refundowane przez NFZ. Odpowiedź brzmi: tak. Każdy lekarz, który ma umowę z Narodowym Funduszem Zdrowia, powinien zapewnić darmowe świadczenie z zakresu zdjęć RTG zębów. Może to zrobić w swoim gabinecie lub pokierować pacjenta do innej placówki, mającej umowę z NFZ.

Zabiegi nierefundowane

Czy RTG zębów jest refundowane zawsze? Tutaj sprawa się komplikuje, Po pierwsze, bezpłatne świadczenie przysługuje tylko w połączeniu ze świadczeniami refundowanymi. To oznacza, że leczenie danego zęba w całości musi odbywać się na NFZ. Jeśli pacjent zdecyduje się na prywatny gabinet dentystyczny i odpłatne leczenie, będzie musiał opłacić także prześwietlenie zęba.

Nie bez znaczenia jest także powód zlecenia RTG: to może być darmowe np. jeśli lekarz planuje ekstrakcję i chce sprawdzić, czy korzenie zęba nie są zakrzywione, natomiast jeśli jest to badanie wstępne w ramach przeprowadzanego przeglądu, nie ma szans na wykonanie go na NFZ. Druga kwestia to ograniczenia, jeśli chodzi o częstotliwość badania. W ciągu jednego roku pacjent ma prawo do wykonania bezpłatnie maksymalnie dwóch zdjęć zęba. Wszystkie kolejne prześwietlenia, niezależnie od powodu ich wykonania, będą odpłatne.