Kategorie:

Jak wygląda implant zęba?

Podstawowym powodem, dla którego ludzie decydują się na implanty dentystyczne, jest to, że zastępują one brakujące lub luźne zęby. Jest to bardziej zaawansowana procedura niż wykonywanie rozmaitych protez lub mostów, a ponieważ nowoczesne implanty umieszczane są bezpośrednio w linii dziąseł, ostatecznie wtapiają się w kość szczęki i gwarantują stałe wypełnienie. Implanty dentystyczne są stworzone tak, aby wyglądały jak najbardziej naturalnie w jamie ustnej, a jeśli są odpowiednio konserwowane, mogą służyć człowiekowi przez wiele długich lat. Można w zasadzie śmiało stwierdzić, że implanty dentystyczne są jednym z największych osiągnięć w stomatologii od kilku dziesięcioleci. O tym jak wygląda implant zęba, na czym polega i jaka jest jego cena dowiesz się z poniższego tekstu.

Jak wygląda wszczepienie implantu zęba?

Jeśli nie masz pewności co do wszczepienia implantów dentystycznych, poniższe informacje mogą okazać się wysoce użyteczne w podjęciu ostatecznej decyzji.

Przede wszystkim Implanty takie mają na celu uzupełnienie brakujących zębów i składają się z trzech głównych części. Korona implantu znajduje się na górze i zwykle składa się z materiału ceramicznego. Wygląda ona zupełnie tak jak naturalny ząb, a Twój dentysta dostosuje wygląd do rozmiaru i koloru istniejących zębów. Ośmiokątny lub sześciokątny łącznik służy do przytrzymywania korony, natomiast bazą implantu dentystycznego jest tytanowa śruba, która łączy się z kością szczęki. Warto zaznaczyć, ze tytan jest również kompatybilny z ludzkim ciałem, co prowadzi do bardziej naturalnego wyglądu i lepszej asymilacji. Nie przejmuj się! Stomatolog założy też specjalną nasadkę gojącą, aby tkanka i kość nie wyrosły ponad implant.

Po wygojeniu dziąseł dentysta wykona sztuczny ząb lub koronę. Możesz wybrać implant wymienny lub stały. Implanty wymienne umożliwiają wyjmowanie ich i czyszczenie, podczas gdy stałe są wkręcane w łącznik na zawsze, ewentualnie przyklejane specjalnym cementem stomatologicznym.

Korona protetyczna

Osobna uwaga należy się koronom protetycznym. Ich głównym zadaniem jest zakrycie zęba, który nie jest już w najlepszym stanie. Może przywracać naturalny kształt zębów, a także zmieniać ten kształt. To również kosmetyczne rozwiązanie problemu z przebarwionymi zębami. Korona taka może być z powodzeniem stosowana również u dzieci, ale lepiej udać się wcześniej do stomatologa dziecięcego, aby upewnić się, że będzie ona odpowiednio założona i nie będzie sprawiać dziecku żadnego dyskomfortu.

Aby zainstalować koronę protetyczną dentysta na pierwszej wizycie bada i przygotuje ząb do adhezji korony. Korona tymczasowa zostanie zastosowana do pokrycia zmienionego zęba. Pacjent może wtedy sprawdzić, jak korona będzie wyglądać w jamie ustnej i czy nie będzie powodowała żadnych niedogodności. Na drugiej wizycie korona tymczasowa jest usuwana, a w jej miejsce cementowana jest korona protetyczna stała. Aby uniknąć przebarwień należy unikać przez pewien czas niektórych rodzajów jedzenia, warto więc słuchać dokładnie zaleceń lekarza.

Jaki jest koszt wszczepienia implantu?

Ceny zabiegu wszczepienia implantu zależą od kilku czynników i dlatego podaje się ją zwykle w pewnych widełkach. Na koszt wpływa bowiem metoda wszczepienia, materiał, z którego jest korona implantu (tytan, cyrkon) oraz konieczność przeprowadzenia dodatkowych zabiegów. Zazwyczaj jest to wydatek pomiędzy 1500 a 4000 złotych. Oczywiście w przypadku odbudowy większej ilości zębów z użyciem protezy na implantach, wycena może być inna.