Odwapnienie szkliwa u dzieci - jak sobie z tym radzić?
Kategorie:

Odwapnienie szkliwa u dzieci – jak sobie z tym radzić?

Odwapnienie szkliwa u dzieci jest bardzo powszechną przypadłością. Warto dowiedzieć się, czym jest, a także, jak się objawia, bo jest to pierwszy krok do próchnicy, jednak w pełni odwracalny. Musimy wiedzieć, że czekanie z leczeniem, może spowodować zmiany, które będą powodować nie tylko dolegliwości bólowe, ale także próchnicze, co w skrajnych przypadkach będzie wymagało nie tylko leczenia poprzez borowanie, ale także ekstrakcji zęba mlecznego. Warto więc jak najszybciej nie tylko sprawdzić poziom wapnia w organizmie, ale także, kiedy zobaczymy proces demineralizacji zębów u dziecka, zrezygnować z podawania słodyczy. To węglowodany proste, a także zbyt mała ilość wapnia w dużej mierze powoduje odwapnienie.

Skąd bierze się odwapnienie szkliwa?

Jeśli chodzi o odwapnienie szkliwa u dzieci, to w dużej mierze przyczyną stanu rzeczy jest zbyt częste podawanie węglowodanów prostych, czyli słodyczy, a z kolei za mało wapnia w diecie. Możemy zauważyć u naszego dziecka małe, białe plamki, które z kolei są początkiem zmian próchniczych. Nie należy czekać więc z leczeniem odwapnienia, bo jest to proces w pełni wyleczalny, jednak wyłącznie wtedy, kiedy zajmiemy się leczeniem natychmiast. Tylko w tym przypadku możemy zahamować cały proces i dzięki temu dziecko bez borowania zębów będzie mogło zachować zdrowy i piękny uśmiech.

Czym objawia się odwapnienie szkliwa?

Odwapnienie szkliwa u dzieci rozpoczyna się od białych plamek na szkliwie zębów. Wtedy nie tylko powinniśmy zrezygnować z podawania słodyczy, bo to pogłębi cały proces odwapnienia, ale także dodać do diety potrawy, które zawierają duże ilości białka. Kolejnym krokiem jest wizyta u stomatologa, który przeprowadzi zabiegi pozwalające na zabezpieczenie zębów, a także przede wszystkim zahamuje proces odwapnienia. Nie możemy zapominać o tym, że to właśnie odwapnienie szkliwa u dzieci jest najlepszą drogą do powstania próchnicy i dalszych problemów, które nie tylko sprawią dziecku cierpienie, ale także znacznie pogorszą wygląd uśmiechu.

Jak leczyć odwapnienie szkliwa i dzieci?

Przede wszystkim powinniśmy wdrożyć do diety dziecka produkty, które zawierają wapń. Musimy także zatroszczyć się, aby pociecha nie jadła słodyczy, a jeśli już, to zaraz po zjedzeniu od razu, dokładnie wyszczotkowała zęby. Należy także wybrać się do gabinetu stomatologa, który pokryje zęby preparatem z fluorem, a także podpowie, jaka pasta będzie odpowiednia do szczotkowania. Często musimy zdecydować się na pasty, które zawierają większą dawkę fluoru, niż dotychczas była używana w przypadku naszej pociechy. Kiedy zauważymy u naszego dziecka, chociaż jedną małą plamkę na szkliwie, to nie powinniśmy czekać z dobraniem najlepszej metody leczenia. Wizyta u dentysty może okazać się koniecznością i nie powinniśmy z nią zwlekać. Możemy bowiem mieć pewność, że zahamujemy procesy próchnicze w jamie ustnej naszego dziecka, co jest kluczowe, aby uśmiech był nie tylko zdrowy, ale także piękny i promienny, jak najdłużej.